"Θύελλα στα εύκολα, ΘΥΕΛΛΑΡΑ στα δύσκολα!!!"

ΝΕΑ

Θύελλα Ραφήνας-Αστέρας Αμαλιάδας 3-0

Ακόμα ένα τρίποντο για τους «Λιγνιτωρύχους» που συνεχίζουν το αήττητο σερί τους επί τέσσερις αγωνιστικές, καταφέρνοντας μάλιστα να κρατήσουν και ανέπαφη την εστία τους.

Μπορεί το τελικό 3-0 να δείχνει μια εύκολη επικράτηση, ωστόσο τα πράγματα ήταν λίγο διαφορετικά. Οι ποδοσφαιριστές του Νίκου Μεσολόγγη είχαν αναμφισβήτητα την υπεροχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, δεν απειλήθηκαν ποτέ, αλλά με αρκετά αβίαστα λάθη και βεβιασμένες ενέργειες είχαν σαφή δυσκολία να διασπάσουν την καλοστημένη άμυνα των φιλοξενούμενων.

Μπορεί ο Αστέρας Αμαλιάδας να μην κέρδισε πόντους στα χαρτιά, σίγουρα όμως μπορεί να νιώθει κερδισμένος αφού στα πρόσωπα των σημερινών ποδοσφαιριστών του, που ο μέσος όρος ηλικίας τους ίσως δεν ξεπερνούσε τα 18 χρόνια, είδε την αυριανή γενιά που θα στελεχώσει με επιτυχία την πρώτη ομάδα.

Πρώτη καλή ευκαιρία για την Θύελλα μόλις στο 19΄΄ με τον Αράπη να αποτυγχάνει να γράψει ιστορία με το πολύ γρήγορο γκολ, αφού το σουτ που επιχείρησε σταμάτησε στο δοκάρι του Βλάχου.

Στο 24′ ο «βενιαμίν» Σουλτανίδης τρύπωσε στην αντίπαλη άμυνα, πλάσαρε τον εξερχόμενο Βλάχο, η μπάλα πέρασε κάτω από το σώμα του τελευταίου και κύλησε βασανιστικά προς την εστία του Αστέρα χωρίς να καταφέρουν τελικά οι αμυντικοί του να αποσοβήσουν το 1-0.

Εννέα λεπτά αργότερα ο Μαργέτης έχασε μεγάλη ευκαιρία από πλεονεκτική θέση να σημειώσει το 2-0.

Με την έναρξη του Β’ ημιχρόνου οι Ραφηνιώτες μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι,  κατάφεραν να βρουν ευκολότερα τους διαδρόμους και στο 73′ ο Χαρακτίδης μετέτρεψε σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε ο Σωτηριάδης από αντικανονικό μαρκάρισμα του Καραγιάννη για το 2-0.

Στο 76′ ο Μπουντάκης πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, αλλά το τελικό σουτ κατέληξε άουτ.

Στο 84′ και στο 89′ ο Μαραθιανός άγγιξε το 3-0, κάτι που όμως που κατάφερε επιτυχώς ένα λεπτό αργότερο, με κοντινό πλασέ διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

Τελευταία καλή ευκαιρία για την Θύελλα, το βολέ του Καραπάνου στις καθυστερήσεις που απέκρουσε ο γκολκίπερ του Αστέρα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Βλουτέλλης(Λέσβου), με βοηθούς τους Μητροφάνη και Ίσσα από την Αθήνα.

Θύελλα Ραφήνας:Πάντος(46’ Κατσικάτσος), Αράπης, Μανδύλης, Sadiku, Σωτηριάδης, Γεραγωτέλλης, Χαρακτίδης, Ντόσκας(79’ Μαστρογιαννούδης), Μαραθιανός, Σουλτανίδης(75’ Καραπάνος), Μαργέτης(64’ Μπουντάκης Κ.)

Αστέρας Αμαλιάδας: Βλάχος, Σιούλας, Γιαννόπουλος Δ., Σαρανταυγάς, Σκάμπι, Μαρκόπουλος, Ζαφειρόπουλος, Καραγιάννης, Γιαννόπουλος Κ.(17’ Ζωμένος), Ζωγόπουλος, Ζωγάκης.