Α.Π.Ο. ΘΥΕΛΛΑ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗΣ ΡΑΦΗΝΑΣ

"Θύελλα στα εύκολα, ΘΥΕΛΛΑΡΑ στα δύσκολα!!!"

ΝΕΑ

Θύελλα Ραφήνας-Διαγόρας Ρόδου 1-0.

Νίκη … μισή παραμονή για τους «Λιγνιτωρύχους», που επικράτησαν δύσκολα με 1-0 του Διαγόρα Ρόδου για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής.

Οι θυελλώδεις άνεμοι ήταν το κύριο χαρακτηριστικό της σημερινής αναμέτρησης, αφού οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων χρειάστηκαν τουλάχιστον ένα ημίχρονο, μέχρι να καταφέρουν να βρουν τον τρόπο για να ελέγξουν και να μεταβιβάσουν σωστά τη μπάλα.

Στο Β’ ημίχρονο ο Διαγόρας ήταν αυτός που προσπάθησε να ελέγξει το παιχνίδι και στο 49’ ο Γεωργίου, είχε την πρώτη καλή ευκαιρία αλλά το  σουτ που επιχείρησε πέρασε λίγο άουτ από το δοκάρι του Κατσικάτσου.

Στο 60’ η Θύελλα ίσως στη μοναδική της καλή στιγμή ευτύχησε να ανοίξει το σκορ, όταν ο Χαρακτίδης έστειλε την μπάλα με φάουλ στην αντίπαλη περιοχή και ο κορυφαίος των «Λιγνιτωρύχων» Σαντίκου βρέθηκε στην πορεία της και με πλασέ την έστειλε στο βάθος της εστίας του Τσάμη γράφοντας το 1-0.

Ένα λεπτό αργότερα ο Πινιώτης από καλή θέση λίγο έλειψε να φέρει άμεσα το ματς στα ίσα.

Στο τελευταίο μισάωρο της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για την ισοφάριση και έφτασαν κοντά στο 84’ με τον Μπουρλάκη να εξαπολύει βολέ λίγο άουτ, ενώ η καλύτερη στιγμή για τους Ροδίτες ήρθε στο 91’ με τον Μεντί να πιάνει την κεφαλιά και να αναγκάζει τον Κατσικάτσο σε εντυπωσιακή απόκρουση.

Το τελικό σφύριγμα του Λεμπέση, βρήκε ένα «κουβάρι» τους ποδοσφαιριστές της Θύελλας  αφού το σημερινό τρίποντο τους φέρνει πιο κοντά στο στόχο της παραμονής.

Θύελλα Ραφήνας:(Ν.Μεσολόγγης): Κατσικάτσος, Ντόσκας, Μανδύλης, Φύτρος, Σαντίκου, Γεραγωτέλλης, Χαρακτίδης, Σουλτανίδης(69΄Λ. Παπαδόπουλος), Μαραθιανός (92΄Β. Παπαδόπουλος), Δημητρίου, Μπουντάκης (82΄Σωτηριάδης).

Διαγόρας Ρόδου:(Π.Ρουτζιέρης) Τσάμης, Βέρτζος, Παγώνης, Προβατίδης, Πινιώτης (65΄Βιέρα Ντουάλα), Καρπαθάκης(81΄Μεντί), Χατζησάββας, Χιντζίδης, Δήμας, Γεωργίου (76΄Γλυνός), Μπουρλάκης.