Με πρωταγωνιστή τον Τάσο Τριανταφύλλου ο οποίος πέτυχε και τα τρία γκολ, ο ΠΟΑ νίκησε 3-0 την Θύελλα Ραφήνας και σταθεροποιήθηκε στην 3η θέση, αυξάνοντας μάλιστα τη διαφορά του.

Η κρητική ομάδα με δύο πρόσωπα, ένα μέτριο στο πρώτο ημίχρονο και ένα αρκετά καλό στο δεύτερο, έκαμψε με σχετική ευκολία την αντίσταση της αξιόμαχης Θύελλας και επέστρεψε στις νίκες μετά την ισοπαλία της περασμένης αγωνιστικής με τον Εργοτέλη. Με τα τρία του γκολ ο Τριαναφύλλου έφτασε τα 15 στο πρωτάθλημα και σκαρφάλωσε στην πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερ.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με τερματοφύλακα τον Γιαγκιόζη, αριστερό μπακ τον Πρωτογεράκη, δεξί τον Γενιτσαρίδη και κεντρικούς αμυντικούς τους Χαρίτο και Αραβιάκη. Στη μεσαία γραμμή ως αμυντικά ήταν οι Σταθόγλου και Πετράς, με τον Μπουτσάκη πιο μπροστά, δεξιά τους τον Φραγκιαδάκη, αριστερά τον Ρουμπάκη και στην κορυφή τον Τριανταφύλλου.

Ο αγώνας ήταν αναγνωριστικός στα πρώτα του λεπτά, χωρίς κάποια από τις δύο ομάδες να γίνει απειλητική δημιουργώντας κάποια αξιόλογη προσπάθεια. Χαρακτηριστικό είναι το ότι το πρώτο σουτ στον αγώνα έγινε στο 13’ από τον Χαρακτίδη για τους φιλοξενούμενους, το οποίο έφυγε ψηλά άουτ.

Οι γηπεδούχοι πάντως θα μπορούσαν να είχαν προηγηθεί στο 16’ όταν μετά από σέντρα του Ρουμπάκη ο Γκίκα στην προσπάθειά του να διώξει προς τα πίσω, είδε τη μπάλα να περνά σύριζα έξω από την εστία της ομάδας του.

Στο 19’ μετά από ωραία αντεπίθεση των φιλοξενούμενων και σέντρα από δεξιά, η μπάλα κατέληξε στον Ζέκιο, ο οποίος με ωραίο σουτ την έστειλε λίγο άουτ. Λίγο μετά τη συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου στο 33’, οι φιλοξενούμενοι και πάλι με τον Ζέκιο έχασαν τη μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, όταν βρέθηκε μόνος του απέναντι στον Γιαγκιόζη, με τον τερματοφύλακα του ΠΟΑ να αποκρούει σωτήρια με τα πόδια.

Η επανάληψη ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τους γηπεδούχους, καθώς στην πρώτη τους επιθετική προσπάθεια βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα, όταν ο Φραγκιαδάκης γύρισε έξυπνα στον Τριανταφύλλου, με τον πρώτο σκόρερ της ομάδας να… κάνει τη δουλειά του και να βάσει μπροστά τον ΠΟΑ 1-0. Μετά το γκολ οι φιλοξενούμενοι πήραν χώρους μέσα στο γήπεδο έχοντας την κατοχή της μπάλας, αλλά όχι την ουσία, σε αντίθεση με τον ΠΟΑ…

Η κρητική ομάδα στην καλύτερη μετά το πρώτο της γκολ φάση, διπλασίασε τα τέρματά της, όταν συνδυάστηκαν οι δύο… παλιοσειρές της ομάδας, με τον Τριανταφύλλου από την αριστερή πλευρά να στρώνει στον Τριανταφύλλου και αυτός με σουτ διπλασίασε τα προσωπικά του γκολ, αλλά και του ΠΟΑ σημειώνοντας το 2-0. Δεν σταμάτησαν όμως εκεί, ούτε η ομάδα του Ατσαλένιου, αλλά ούτε και ο δεινός της σκόρερ…

Στο 69’ ο Τριανταφύλλου πήρε τη μπάλα από τη δεξιά πλευρά μπαίνοντας στην περιοχή, όπου και ανατράπηκε από τον Ανδρεαδάκη, με τον Κοκκινάκη να δείχνει την εσχάτη των ποινών. Ένα λεπτό αργότερα ο ίδιος το εκτέλεσε εύστοχα ανεβάζοντας το σκορ στο 3-0, με ισάριθμα δικά του γκολ.

Στα εναπομείναντα λεπτά οι πράσινοι διαχειρίστηκαν έξυπνα τον αγώνα και πήραν τη νίκη, απέναντι σε μια ομάδα η εικόνα της οποίας δεν δικαιολογεί τόσο βαριά ήττα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΟΑ: Γιαγκιόζης, Γενιτσαρίδης, Ρουμπάκης (80΄Ντραγκότι), Χαρίτος, Αραβιάκης, Σταθόγλου, Πρωτογεράκης, Πετράς, Φραγκιαδάκης, Μπουτσάκης (46’ Χατζηανδρέου), Τριανταφύλλου (83΄Γιαννόπουλος).

Θύελλα: Κατσιούλης, Γκίκα, Φύτρος, Ντόσκας, Γεραγωτέλλης, Χαρακτίδης, Μαστρογιαννούδης, Αράπης (65’ Μπότης), Ανδρεαδάκης, Ζέκιο (54’ Γεροκωνσταντάκης), Μανουσάκης (73’ Στάφα).

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Κοκκινάκης από το Λασίθι, ο οποίος έδειξε την κίτρινη κάρτα στον Ανδρεαδάκη (69’), με επόπτες τους Ρεθυμνιώτες Φραγκιαδάκη και Λιοδάκη.