Ανακοινώθηκαν από την  ΕΠΟ οι ομάδες που θα συμμετέχουν στο νέο Πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, όπως και οι Όμιλοι, οι οποίοι για φέτος θα είναι συνολικά οκτώ.

Οι ομάδες της Ανατολικής Αττικής, δηλαδή η Τριγλία και Θύελλα από την Ραφήνα και ο Αήττητος από τα Σπάτα, θα αγωνιστούν στον 7ο Όμιλο, μαζί με ομάδες από την ΕΠΣ Αργολίδας, ΕΠΣ Λέσβου, ΕΠΣ Κυκλάδων και ΕΠΣ Εύβοιας.

Αναλυτικά οι οκτώ Όμιλοι της Γ’ Εθνικής έχουν ως εξής:

1ος όμιλος
ΕΠΣ Έβρου (1) : ΑΕ Διδυμοτείχου

ΕΠΣ Θράκης (2) : Δόξα Προσκυνητών, Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου

ΕΠΣ Ξάνθης (2) : Ορφέας Ξάνθης, Άρης Αβάτου

ΕΠΣ Δράμας (1) : 1 Μέγας Αλέξανδρος Ξηροποτάμου

ΕΠΣ Καβάλας (3) : Καβάλα, Νέστος Χρυσούπολης, Αετός Ορφανού

ΕΠΣ Σερρών (3) : Απόλλων Παραλιμνίου, Ελπίς Σκουτάρεως, Μέγας Αλέξανδρος Καρπερής

2ος όμιλος
ΕΠΣ Μακεδονίας (5) : ΑΠΕ Λαγκαδά, Καμπανιακός, ΑΟ Καρδίας, Μακεδονικός, Αγροτικός Αστέρας

ΕΠΣ Χαλκιδικής (1) : Άρης Παλαιοχωρίου

ΕΠΣ Κιλκίς (1) : Κιλκισιακός

ΕΠΣ Πέλλας (2) : Αλμωπός Αριδαίας, Εδεσσαϊκός

ΕΠΣ Ημαθίας (3) : ΦΑΣ Νάουσα, Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων Ημαθίας, Φίλιππος Αλεξάνδρειας

ΕΠΣ Πιερίας (2) : Πιερικός, Ποσειδών Νέων Πόρων

3ος όμιλος
ΕΠΣ Φλώρινας (1) : Ερμής Αμυνταίου

ΕΠΣ Καστοριάς (1) : Καστοριά

ΕΠΣ Ηπείρου (1) : Δόξα Κρανούλας

ΕΠΣ Θεσπρωτίας (2) : Θεσπρωτός, Αστέρας Παραποτάμου

ΕΠΣ Άρτας (1) : Σκουφάς Κομποτίου

ΕΠΣ Πρέβεζας/Λευκάδας (3) : Τηλυκράτης, Εθνικός Φιλιππιάδας, Πανελευκάδιος

ΕΠΣ Κέρκυρας (1) : ΑΕ Λευκίμμης

ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας (1) : Μπούκας-Αμφιλοχίας Παναμβρακικός Γ.Π.Σ.

ΕΠΣ Κοζάνης (2) : Μακεδονικός Φούφα, ΑΕΠ Καραγιαννίων

4ος όμιλος
ΕΠΣ Λάρισας (1) : Αχιλλέας Φαρσάλων

ΕΠΣ Τρικάλων (1) : Διγενής Νεοχωρίου

ΕΠΣ Καρδίτσας (1) : ΑΟ Σελλάνων

ΕΠΣ Θεσσαλίας (5) : Ολυμπιακός Βόλου, Νίκη Βόλου, Ρήγας Φεραίος, Αλμυρός, Βόλος ΝΠΣ

ΕΠΣ Φθιώτιδας (1) : Οπούντιος Μαρτίνου

ΕΠΣ Ευρυτανίας (1) : ΑΠΟΚ Βελούχι

ΕΠΣ Φωκίδας (1) : Αστέρας Ιτέας

ΕΠΣ Βοιωτίας (2) : ΑΟ Θήβα, ΑΠΟ Αμβρυσσέας

5ος όμιλος
ΕΠΣ Κεφαλληνίας / Ιθάκης (1) : Παλληξουριακός

ΕΠΣ Ζακύνθου (1) : Ζάκυνθος

ΕΠΣ Αχαΐας (2) : Αχαϊκή, Διαγόρας Βραχνέικων

ΕΠΣ Ηλείας (3) : ΠΑΟ Βάρδας, Αστέρας Αμαλιάδας, Πανηλειακός

ΕΠΣ Μεσσηνίας (2) : Τσικλητήρας Πύλου, Καλαμάτα

ΕΠΣ Λακωνίας (1) : Αστέρας Βλαχιώτη

ΕΠΣ Αρκαδίας (2) : Παναρκαδικός, Λεωνίδιο

6ος όμιλος
ΕΠΣ Πειραιά (4) : Ιωνικός, Εθνικός, Προοδευτική, ΑΠΟ Κερατσίνι

ΕΠΣ Κορινθίας (3) : ΑΟ Λουτράκι, ΑΟ Ζευγολατιού, Πέλοψ Κιάτου

ΕΠΣ Δωδεκανήσου (3) : Ιάλυσος Ρόδου, ΑΣ Ρόδος, Διαγόρας Ρόδου

ΕΠΣ Δυτικής Αττικής (1) : Ένωση Πανασπροπυργιακού/Δόξας Ασπροπύργου

7ος όμιλος
ΕΠΣ Ανατολικής Αττικής (3) : Τριγλία Ραφήνας, Θύελλα Ραφήνας, Αήττητος Σπάτων

ΕΠΣ Αργολίδας (3) : ΑΕ Ερμιονίδας, Παναργειακός, Ερμής Κιβερίου

ΕΠΣ Λέσβου (2) : Αιολικός, Διαγόρας Αγίας Παρασκευής

ΕΠΣ Κυκλάδων (1) : Πανθηραϊκός

ΕΠΣ Εύβοιας (2) : ΑΟ Χαλκίς, Ταμυναϊκός

8ος όμιλος
ΕΠΣ Αθηνών (5) : Άγιος Ιερόθεος, Φωστήρας, ΑΕ Κηφισιά, Ηλυσιακός, Αιγάλεω

ΕΠΣ Χανίων (1) : ΑΟ Παλαιόχωρας

ΕΠΣ Ρεθύμνου (2) : Ερμής Ζωνιανών, ΑΕ Μυλοποτάμου

ΕΠΣ Ηρακλείου (2) : Ατσαλένιος, Ηρόδοτος

ΕΠΣ Λασιθίου (1) : ΟΦ Ιεράπετρας

Οι δύο πρώτες ομάδες της τελικής βαθμολογικής κατάταξης κάθε ομίλου θα προβιβαστούν στη Football League. Συνολικά θα προβιβαστούν, δηλαδή, τέσσερις (4) ομάδες.

Ο αριθμός των ομάδων, συνολικός και ανά όμιλο, που θα υποβιβαστούν, στο τέλος της περιόδου, στα πρωταθλήματα ευθύνης των ΕΠΣ, θα αποφασιστεί από την ΕΠΟ μετά την ολοκλήρωση της κατάθεσης των Δηλώσεων Συμμετοχής.

Η κλήρωση για το πρόγραμμα των οκτώ ομίλων θα διενεργηθεί τη Δευτέρα (18/9) στις 12:00 στα γραφεία της ΕΠΟ στο Πάρκο Γουδή. Η σέντρα για τη Γ’ Εθνική έχει προγραμματιστεί για την πρώτη ημέρα του Οκτώβρη.

πηγή:www.irafina.gr