Φίλοι και συμμαθητές βρέθηκαν αντιμέτωποι μόνο και μόνο για τις ανάγκες της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Νέων της Ε.Π.Σ.ΑΝ.Α. με τους «Λιγνιτωρύχους» να είναι τελικά οι μεγάλοι νικητές του παραδοσιακού τοπικού ντέρμπι.

Σε ένα ματς με κύρια χαρακτηριστικά το πάθος και την δύναμη οι δύο μονομάχοι δίδαξαν ποδόσφαιρο αλλά και ήθος αποδεικνύοντας ότι εντός των αγωνιστικών γραμμών δεν έχουν να χωρίσουν απολύτως τίποτα.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι «Λιγνιτωρύχοι» μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα και μόλις στο 13′ ο κορυφαίος της αναμέτρησης Κατσέλης σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Κωστόπουλου και στο 26′ το σουτ του Κοζανίδη πέρασε λίγο άουτ.

Στην επανάληψη οι ποδοσφαιριστές της Τριγλίας πήραν τα ηνία του ματς με τον Ψηλιάκο να απειλεί στο 52′ και 58′, ενώ στο 63′ μετά από εκτέλεση corner και σύγχυση στα καρέ της Θύελλας η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Αθανασίου.

Στο 65′ oι ποδοσφαιριστές του Θ.Βιάδη κόντρα στην ροή του ματς άνοιξαν το σκορ με τον Νίκο Μπαμπαλή να παίρνει την κεφαλιά μετά από corner ενώ δύο λεπτά αργότερα και πάλι ο δραστήριος  Ψηλιάκος έφτασε κοντά στην ισοφάριση.

Οι ποδοσφαιριστές του Α.Ντερτινή πίεσαν μέχρι την λήξη της αναμέτρησης και άγγιξαν το 1-1 σε δύο περιπτώσεις με τον Σιαφάκα να αστοχεί από πλεονεκτική θέση στο 74′ και 77′ αντίστοιχα.

Θερμά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά, τους προπονητές αλλά και σε όσους βρέθηκαν σήμερα το πρωί στο γήπεδο Ραφήνας.

Ενός λεπτού σιγή τηρήθηκε πριν την έναρξη του παιχνιδιού στην μνήμη των θυμάτων της πρόσφατης θεομηνίας στις περιοχές της Δ.Αττικής.