Έβαλαν τα χεράκια τους και έβγαλαν τα ματάκια τους οι Παίδες «Λιγνιτωρύχοι» αφού δεν κατάφεραν να διαχειριστούν το προβάδισμα των δύο τερμάτων στην έδρα του Θησέα και δικαίως γνώρισαν την ήττα με 3-2.

Oι ποδοσφαιριστές του Νίκου Ιωακειμίδη μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 10′ είχαν μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, αλλά ο Λάσπας ευτυχώς αστόχησε σε ανύπαρκτο πέναλτι.

Στο 25′ ο Νασσάρ έκανε το 0-1 για τους «»Λιγνιτωρύχους» μετά από ωραία ενέργεια και πάσα πάρε-βάλε του Αντενούτσι και πέντε λεπτά αργότερα ο Κανελλόπουλος με αριστοτεχνικό corner και την βοήθεια του αμυντικού Ανδριά έγραψε το 0-2.

Στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου ο Σπηλιωτόπουλος με κεφαλιά μετά από ανύπαρκτο επίσης corner έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αγγελή και  μείωσε σε 1-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο η καθολική υπεροχή του Θησέα δεν επιδέχεται αμφισβήτησης με τον Μηνά Τσέλιο να εξαπολύει βολίδα στο 71′ και η μπάλα με την βοήθεια του Μπαλή να καταλήγει στα δίχτυα για το 2-2.

Η ολική ανατροπή για τους ποδοσφαιριστές του Γιάννη Τσέλιου έγινε εν μέσω ξέφρενων πανηγυρισμών στο 85′ με τον Θεοδωρακόπουλο.