Σημαντικό βήμα στην προσπάθειά της για παραμονή  έκανε η Θύελλα Ραφήνας, που επιβλήθηκε με το ευρύ 4-1 του Διαγόρα Αγ.Παρασκευής για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Μεγάλη νίκη,  αλλά μέτρια εμφάνιση για τους «Λιγνιτωρύχους» που μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, έδειξαν διάθεση και πάθος  και ευτύχησαν να πάρουν προβάδισμα  μόλις στο 13’, με τον Σουλτανίδη να πλασάρει ιδανικά τον Jermeno μεταφέροντας πολύ γρήγορα το άγχος στην απέναντι πλευρά.

Στο 43’ο Γεραγωτέλλης  εκμεταλλεύτηκε την σύγχυση στα καρέ του Διαγόρα και με σουτ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στη Θύελλα και ταυτόχρονα σκορ ασφαλείας ενόψει της επανάληψης.

Με την έναρξη του Β’ ημιχρόνου οι ποδοσφαιριστές του Σ. Ηλιόπουλου φαίνεται να επαναπαύτηκαν στο 2-0, εμφανίστηκαν εν μέρει ασύνδετοι και με μεγάλα κενά μεταξύ των γραμμών τους, δίνοντας έτσι την δυνατότητα στους αντιπάλους να αναλάβουν πρωτοβουλία κινήσεων.

Σε δύο περιπτώσεις ο Jordan τρύπωσε στην μεγάλη περιοχή αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Πάντο και να ξαναβάλει τον Διαγόρα στο παιχνίδι.

Στο 80’ ο Μπουντάκης σε φάση διαρκείας κέρδισε την επαναφορά από το σουτ του Ντόσκα που βρήκε το κάθετο δοκάρι του Jermeno και μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα για το 3-0.

Στο 90’ ο Τσομπανέλλης των φιλοξενούμενων με αριστοτεχνικό πλασέ έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του Πάντου πετυχαίνοντας το γκολ της τιμής.

Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο Παπατσαράκης που είχε μπει ορεξάτος στο 83’ δημιούργησε προβλήματα στην άμυνα του Διαγόρα και κατάφερε να κερδίσει πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Γεραγωτέλλης ζευγαρώνοντας τα τέρματά του για το τελικό 4-1.

Με δεύτερη κίτρινη κάρτα για καθυστέρηση αποχώρησε για τα αποδυτήρια ο Σωτηριάδης στο 88′.

Θύελλα Ραφήνας: (Σ.Ηλιόπουλος) Πάντος, Ντόσκας, Φύτρος (τρ. 71’ Παπαδόπουλος), Μανουσάκης, Σωτηριάδης, Γεραγωτέλλης, Χαρακτίδης(88’ Μέγας), Αράπης, Σένε(τρ. 26’ Μπουντάκης), Δημητρίου(83’ Παπατσαράκης), Σουλτανίδης.

Διαγόρας Αγ.Παρασκευής: (Φ.Θανέλλας) Jermeno, Χατζέλης, Τσαμπίκος, Παπαδόπουλος, Mero(61’ Κίστα), Αχείμαστος, Λαζαρίδης, Χριστόφ, Μαλακός(82’ Παρέλλης Δ.), Τσομπανέλλης, Jordan.